Vandaag hebben we de applicatie Modellen Levenstestamenten op één punt bijgewerkt. Aanleiding hiervoor zijn de recente afspraken tussen de banken en de KNB over het levenstestament.
Nieuw kopje: ‘Geen controle bank’
In alle varianten van het levenstestament in de applicatie volgen we de KNB‑modelteksten voor bancaire zaken. Daarnaast kan bij meerdere gevolmachtigden expliciet worden vastgelegd dat zij elkaar (onder meer) voor bankzaken ondervolmacht mogen verlenen. Ook kan, naar keuze van jouw cliënt, Selbsteintritt uitdrukkelijk wel of juist niet worden toegestaan (met uitzondering van het model Algemene volmacht, waarin geen beperkingen zijn opgenomen).
Uit terugkoppeling van een gebruiker blijkt echter dat een levenstestament door sommige bankmedewerkers hoofdzakelijk wordt beoordeeld op de aanwezigheid van het kopje ‘Geen controle bank’. Om misverstanden te voorkomen, is dit kopje daarom vanaf vandaag standaard opgenomen, direct voorafgaand aan de exoneratieclausule voor banken.
Geen modelmatig uittreksel mogelijk
Regelmatig krijgen we de vraag of het mogelijk is om vanuit de applicatie automatisch een uittreksel van de akte te genereren. Dat is – zowel nu als in de toekomst – niet mogelijk. Wel kun je zelf een uittreksel opstellen op basis van het Word‑bestand van de gegenereerde akte.
Om diverse redenen kunnen wij niet modelmatig garanderen dat een automatisch gegenereerd uittreksel woordelijk gelijkluidend is aan de akte (art. 49 lid 1 Wna). Een aantal essentiële onderdelen van een (uittreksel van een) akte moet altijd handmatig of via het notariële software systeem worden ingevuld. Dit betreft onder meer de kop van de akte, waaronder de comparitie, de staart van de akte en de namen van de gevolmachtigden. Deze gegevens worden, mede in verband met de AVG, niet door ons verwerkt. Daarnaast kan het voorkomen dat je modelteksten hebt aangepast ten behoeve van een specifieke cliënt of dat er tussen het moment van genereren van de akte en het opstellen van het uittreksel door updates wijzigingen zijn doorgevoerd in de applicatie Modellen Levenstestamenten.
Verder is de afgifte van uittreksels geen waardevrije ambtsverrichting door een notaris. Je dient daarom, afhankelijk van het doel van het uittreksel (bijvoorbeeld voor bankzaken of een medisch dossier), per geval te beoordelen welke (al dan niet direct samenhangende) onderdelen van de akte in het uittreksel worden opgenomen en welke juist niet. Daaronder valt onder meer de keuze om wel of niet de gegevens van alle (opvolgende) levensexecuteurs in hetzelfde uittreksel te vermelden, evenals het al dan niet opnemen van bevoegdheden die door meerdere gevolmachtigden slechts gezamenlijk kunnen worden uitgeoefend (zie ook Melis en Waaijer, De Notariswet 2024, par. 12.5 en 12.9).
Vragen/opmerkingen
Mocht je naar aanleiding van het bovenstaande vragen of opmerkingen hebben, dan kun je contact opnemen met mr. Pascal Baard of mr. drs. Jessica Cantineau:
Tel: 026-3708699
E-mail: info@estateplanningexpert.nl